::: Flatmästerskap 2011 :::

 

Hem | Tävlingsinformation | Domare | Anmälan | Logi | Mat & supé | Sponsorer | Kontaktpersoner | Resultat | Gästbok

Resultat Flatmästerskapet 2011

(med reservation för skrivfel)

Ett stort TACK till alla som slitit och planerat och genomfört dessa två dagars tävlingar, ni får med beröm godkänt. Till Domare och tävlande som har gjort det till två underbara dagar att vara med på, och sist men inte minst , alla fantastiskt duktiga hundar vi har fått se tävla i alla klasser. Den som ända har lyckats bäst måste nog ändå vara han som beställt vädret.


Flatmästare Waternuts Sweet Science S46474/2007, ägare Helena Närling
2:a Hinnared's Rookie S31107/2005, ägare Malin Hilding
3:a SEJCH FINJCH SEVCH Gunnhills Glitter och Glamor S44085/2005, ägare Anneli Mattsson

 

Fotogalleri från FM2011 »

 

Om bildrättigheterna

Du som använder bilder från FM 2011 som finns lagrade på denna USB lagringsenhet bör beakta att rättigheterna till bilderna tillhör fotografen Sofia Haapamäki. Hon har upplåtit kopieringsrättigheter på FM bilderna tillsvidare till Flatcoated Retrieverklubben i Umeå som kan publicera delar eller hela bildmaterialet i digtal eller tryckt form mot att fotografens namn framkommer under (eller i anslutning till) varje publicerad bild.


Placerade hundar i Nkl      
Hund Grund-omgång Final Total-poäng
1 Sort Guld Prima Vera 96 16 112
2 Sherlock's Alley Oop 96 8 104
3 Pumpans Sjögull 94 9 103
4 SEVCH Hamamelis 92 8 100
5 Pumpans Vattenblink 89 89

Tyvärr så misstämde tidigare publicerad placeringslista (5:e plac), det är nu åtgärdat.

** Se hela resultatlistan för NKL här


Placerade hundar i Ukl      
Hund Grund-omgång Final Total-poäng
1 Witch-Hunt´s Focus for Marlene 93 17 110
2 Engsboda Sugar Brown 87 19 106
3 Feedbacks Revolution Countess 89 17 106
4 Red Mountain´s Give Me Five 89 14 103
5 Engsboda Clockwork Orange 88 13 101

** Se hela resultatlistan för UKL här


Placerade hundar i Ökl      
Hund Grund-omgång Final Total-poäng
1 Sort Guld Estrela Amadora 87 20 107
2 Straight Flush Yava 88 16 104
3 Red Mountain´s Happy Feeling 90 14 104
4 Lustans Blue Quail 85 17 102
5 Duckstream Snövit 87 15 102

** Se hela resultatlistan för ÖKL här


Placerade hundar EKL      
Hund Grund-omgång Final Total-poäng
1 Waternuts Sweet Science 97 16 113
2 Hinnared´s Rookie 93 18 111
3 SEJCH FINJCH SEVCH Gunhills Glitter och Glamor 91 18 109
4 Hinnared's Ultra Sherlock 90 11 101
5 Sort Guld Midsummer Day 90 0 90

** Se hela resultatlistan för EKL här


Placerade hundar VKL
Hund
1 SE JCH Zebulons Ice Bell
2 SE JCH SE LCH Pumpans Broomtail Wrasse
3 Skattkammarens Inca Gold
4 Sherlock's Coco Pop Flake
5 Gilliam´s Gold Black Addiction
5 SE JCH Hovhills Kaffeböna
5 Feedback's Good Lass

** Se hela resultatlistan för VKL här


 

Vandringspriser

Flatklubbens VP "Bästa uppfödare":
Kennel Hinnared’s

Cinnamon the Walking Stick "Bästa förare oavsett klass":
Gunhills Glitter och Glamor, Annelie Mattsson

The Youngsters Cup "Vinnande hund i ukl"                               
Witch-Hunt´s Focus for Marlene

Quill’s VP  “Will to please”
Gunhills Champagne Royal

Flatklubbens VP "Bästa hund i Nkl"
Sort Guld Prima Vera

Top Flats VP "Bästa vattenarbete i Nkl"
Sort Guld Prima Vera

Hovhill’s VP "Vinnande hund i Ökl"
Sort Guld Estrela Amadora

Skånesektionens VP "Näst bästa hund i Ökl"
Straight Flush Yava

Silverpipans VP "Hund med bästa samarbetsvilja i Ökl"
Muskedunders Top Gun

Flatklubbens VP "Till Flatmästaren"                         
Waternuts Sweet Science

Höglund’s VP Jägarstopet "Näst bästa hund i ekl"
Hinnared´s Rookie

Umeåsektionens VP "Bästa veteran"
SE JCH Zebulons Ice Bell

Kennel Duckstream’s VP "Hund med bästa samarbetsvilja i Vkl"
SE JCH Zebulons Ice Bell

Besökare: Idag: / Totalt:
Flatcoated retrieverklubben Umeåsektionen © 2010 | Skapad & uppdaterad av AnFo design